Jdi na obsah Jdi na menu
 


Naše soužití s briardy začalo nápadem pořídit si k "bezpapírákům" Nerovi (NO) a Lakimu (AKBO/BŠO) štěňátko "s papírama" a zkusit s ním něco dělat.

Vzhledem k tomu, že Marcela kdysi dávno viděla pracovat černou briardku, jež byla krásná a šikovná, padlo rozhodnutí právě na toto plemeno.

Jednoho prosincového dne roku 2001 jsme tedy kontaktovali osobu z nejpovolanějších - tedy prezidentku klubu briardů - paní Boumovou. Ta nám náš nápad schválila a nabídla nám možnost odběru štěněte, které se narodí někdy koncem toho roku.

Pravdou je, že informace hovořily o nezměrných problémech s údržbou dlouhých chlupů, kterými jsou briardi v dospělosti pokryti, a na kterých velice záleží, a vzhledem k tomuto "absolutní nevhodnosti" tohoto plemene k běžnému výcviku. No ale co, uvidíme ...

 

A tak jsme se vydali březnovým ránem roku 2002 pro štěňátko.

Byl to chlupatý váleček, s ostrými zoubky a hrozně živé povahy. Byl to Eda! Eddy měl v krvi špičkové výstavní úspěchy svých rodičů. Především pak otec BEST byl skutečně jedním z nejlepších té doby.

Edík rostl a krásněl, jenže si měl vybrat veškerou psí smůlu :-(

Nejen, že měl špatně nakupírované uši, které jej podle vyjádření rozhodčí jedné výstavy v kruhu degradují, ale k poměrně špatnému výsledku DKK se nakonec přilepil nesmyslný zákon o takzvané ochraně zvířat, který sice dovoluje lecjaké úpravy určitého druhu psů, které je možné udělat takřka na špalku v garáži, ale chirurgický zákrok provedený specialistou byl označen za týrání, a tudíž se takový pes nesměl a nesmí ukázat na veřejných akcích, neboť tímto prý nabádá k týrání zvířat!!

A tak byl Eddy, jako jeden z mnoha podobných (i velice špičkových zvířat) rázem určen jen "k hlídání do autoservisu".

Nu což - do autoservisu nešel! Dnes víme, a i mnoho lidí z našeho okolí, že psa s takovou povahou hned tak nenajdete. Je to prostě naše Heduš.

 

A proto, že nás zajímal život kolem výstavního kruhu, našli jsme si (nebo si našel on nás?) Kalíška :-) To bylo v létě roku 2005 a díky za něj paní Králíčkové - HPCHB.

Kalipso má také velice dobré rodiče a dnes nás přesvědčuje, že od nich i něco zdědil. Dnes už ho zdobí tituly a vítězství v soutěžích a závodech. A to nejen domácích!

 

 

 

Zcela nedávno pak došlo k tomu, že nás opustil náš Lakoušek.

Zvyklí na tři psy jsme tedy rozhodovali, jestli Lakiho někým nahradíme. A tak vznikl nápad zkusit to (že by ...) zase s briardem. Ale tentokrát černým.

Našli jsme opět vynikající krevní linii a po čekání na dobu, kdy bude moci být odstaven od své matky jsme si dojeli do Hradce Králového pro černou chlupatou kuličku, jemuž jsme dali jméno Honorifique Athos. Při vlastním výběru nás pak zcela jasně přesvědčil o tom, že to má být právě on, kterého si máme vzít!

A věrni svému "štěstí" nám Athůsek zůstane jen na výcvik. Vyskytla se lehká indispozice, která jej sice vyřadila z chovu, ale díky své povaze a živelnosti je to pes do výcviku. Což nejen nám už několikrát dokázal. Je šikovnej a "svoji kůži" neprodává jen tak. Náš 11.letý syn se jej "ujal" a snaží se jej vést k dobrým výkonům. Sám už s Athosem "prošel" několika soutěžemi typu "branný závod" a jejich umístění snad hovoří za kvality obou :-)

Ve své kategorii vždy vítězí!!

 

A co dál?

A od začátku srpna máme krásné černé štěňátko (5!) Manuela. Říkáme mu Many (a taky miminko a veverko, a i jinak :-)) ) a SNAD UŽ bude všechno v pořádku a bez zdravotních a dalších problémů. Je úžasně živej a má po rodičích velice nadějnou "krev". Tak nám všichni držte palce!!

 

Je rok 2013.

Něco málo se i u nás změnilo.

Atůsek již dávno má nového páníčka, protože si jej oblíbil pán, který hledal takového kamaráda.

Edík prožívá svých deset let, a na své "stáří" je to stále děsně akční pes :-)

Kalíšek už také soutěží v kategorii veteránů. A stále se mu vede.

Manu - to je kapitola sama pro sebe :-D Ale už se mu povedlo několik potomků! V poslední době má dceru, která svými výstavními počiny daleko a daleko zastiňuje svého otce. A nejen ona.

A něco nového??

Třeba nový briard??

Ano - Ozzy Osbourne Boramo Sole. Zatím ještě "nevycválanej" paličák, ale při své první speciální výstavě BK už sklidil úspěch. Tak mu moc držím palce!!

Jo a abych nezapomněl!! K briardům máme něco malého na vyvážení! :-D

Nejdříve to byl jeden pražský krysařík, pak druhý pražský krysařík, no a aby se to nějak vyrovnalo, tak jsme vzali - třetího pražského krysaříka ...

Jsme normální?? :-)